Slik forbereder vi spillere til sone- og kretslagsuttak

Postet på: 31/05/2021
NF Academy International Camp
NF Academy International Camp

Slik forbereder vi spillere til sone- og kretslagsuttak

Ønsker du å stille godt forberedt til neste sone- eller kretslagsuttak?
Vi tok en prat med en tidligere spiller og våre akademisjefer for å snakke mer om hvordan vi kan hjelpe unge spillere til å prestere på nye arenaer i tilknytning til prøvespill.

Bli trygg i nye miljø med dyktige spillere

Neste steg i karrieren for mange unge spillere er ofte å komme seg inn på sone- og kretslaget for så å potensielt nå de aldersbestemte landslagene. Andre spillere har gjerne et mål om å bli tatt opp på elitelaget til den regionale toppklubben. I NF Academy har man en fokusert strategi for å hjelpe disse spillerne med å nå sine målsetninger.

– Skal man prestere på uttakssamlinger så handler det også mye om å være trent for å kunne prestere i slike situasjoner. Man må ha selvtillit og erfaring til å kunne prestere i nye spillergrupper med dyktige spillere og tilpasse seg instrukser fra nye trenere, mener Plantier som er akademisjef i NF Academy for de lokale treningsprogrammene.

João Plantier legger videre til at han tror mye av årsaken til at NF Academy har en lang liste med spillere som kommer inn på krets- og sonelag, er nettopp det at man gjør spillere trygg til å kunne prestere i nye situasjoner.

– Gjennom våre samlinger kommer man inn i nye spillergrupper der nivået ofte er høyere enn det man er vant med, det blir stilt tøffere krav til spillere og man må forholde seg til mange nye mennesker og en annen treningsmetodologi. Det er åpenbart at spillere som har utfordret seg på denne måten stiller sterkere den dagen de skal prestere på en uttakssamling.

LES OGSÅ: Begrenset antall plasser som følge av COVID-19

NF Academy Youth Football Development
João Plantier mener spillere som deltar på NF International kan få et fortrinn ved sone- og kretslagsuttak.
NF Academy Youth Football Development
João Plantier amener spillere som deltar på NF International kan få et fortrinn ved sone- og kretslagsuttak.

Fikk avslag på kretslaget men kjempet seg tilbake

Brann spiller Ingvar Kolbjørnsen er en av mange unge lovende spillere som fikk sin drøm om kretslaget knust som 13-åring. Det hindret han ikke i å søke nye utviklingsmuligheter der han startet å trene regelmessig med NF Academy.

– Tiden i NF Academy har betydd alt for der jeg nå er som spiller. Jeg var nok i ferd med å miste fokus høsten 2017, da jeg ble veiet og funnet for lett for kretstiltak i Bergen. Gjennom programmene til NF Academy har jeg vokst mye som spiller.

NF Academy Spillere Ingvar
Ingvar Kolbjørnsen mener NF Academy har hatt en stor betydning for egen utvikling.

Ingvar har deltatt på både individuell trening og mange av treningsleirene i Bergen med NF Academy. I tillegg har han spilt på elitelagene til NF Academy i flere internasjonale eliteturneringer, og var en av åtte spillere som gjennom NF International og NF Qualification Camp kvalifiserte seg til et treningsopphold hos Sporting CP.

Etter hardt å målrettet arbeid over en lengre periode var han til slutt klar for å ta det neste steget som både Brann G16-spiller og kretslagsspiller for Hordaland.

– Ingvar representerer på mange måter de historiene vi ønsker å skape. En gutt som har drømmer, vilje, talent og pågangsmot, men ikke hadde tilgang på de utviklingsarenaene der han kunne ta det neste steget. Det er dette som er selve kjernen i vårt budskap til unge spillere. Har du en drøm så gi aldri opp. Vi er her for å hjelpe de spillerne som ønsker å bli god, sier Goncalo Nunes som er ansvarlig for de internasjonale programmene til NF Academy.

Nunes mener videre at Internasjonale program i kombinasjon med lokale program gjør at spillere som søker utfordringer utenfor egen klubb kan få en komplett tilrettelegging med kvalitetstrening, kamper mot tøff motstand og tilrettelegging for treningsopphold med utenlandske klubber.

Dine forberedelser til uttakssamlinger kan starte i sommer

I sommer arrangeres NF International i 30 ulike byer i Skandinavia der spillere i alderen 8 – 16 år kan delta på en 3 dagers treningsleir med talentfulle spillere og dyktige profesjonelle NF trenere. Gjennom disse arrangementene er det også en stor gulrot for de beste spillerne at man kan kvalifisere seg til et treningsopphold hos Sporting CP sitt akademi i Portugal.

Les mer om NF International her eller klikk deg inn på ditt arrangement under.

Kommende NF International Events

Dato Program Land Sted Aldersgrupper
06 - 08 Jun 2025 NF International Trials Norge Lofoten 2009-2016
27 - 29 Jun 2025 NF International Trials Norge Moss 2009-2016
30 Jun - 02 Jul 2025 NF International Trials Norge Vestfold 2009-2016
30 Jun - 02 Jul 2025 NF International Trials Norge Hamar 2009-2016
04 - 06 Jun 2025 NF International Trials Norge Oslo 2009-2016
04 - 06 Jul 2025 NF International Trials Norge Kristiansand 2009-2016
07 - 09 Jul 2025 NF International Trials Norge Rogaland 2009-2016
11 - 13 Jul 2025 NF International Trials Norge Romerike 2009-2016
11 - 13 Jul 2025 NF International Trials Norge Bergen 2009-2016
14 - 16 Jul 2025 NF International Trials Norge Østfold 2009-2016
15 - 17 Jul 2025 NF International Trials Norge Trøndelag 2009-2016
18 - 20 Jul 2025 NF International Trials Norge Ålesund 2009-2016
31 Jul - 02 Aug 2025 NF International Trials Norge Finnmark 2009-2016
04 - 06 Aug 2025 NF International Trials Norge Narvik 2009-2016
04 - 06 Aug 2025 NF International Trials Norge Drammen 2009-2016
08 - 10 Aug 2025 NF International Trials Norge Nordland (Bodø) 2009-2016
08 - 10 Aug 2025 NF International Trials Norge Oslo 2009-2016
11 - 13 Aug 2025 NF International Trials Norge Kristiansand 2009-2016
12 - 14 Aug 2025 NF International Trials Norge Namsos 2009-2016

Sjekk den komplette Eventkalender her.

KONTAKT OSS FOR MER INFORMASJON OM VÅRE TRENINGSPROGRAM


Lær mer om vår bruk av informasjonskapsler: Cookies | Personvern


* Disse feltene er obligatoriske.

Begynn å skrive og trykk Enter for å søke