Drømmer om Europa: Slik hjalp NF Academy breddespilleren Hugo (13) mot toppen


Drømmer om Europa: Slik hjalp NF Academy breddespilleren Hugo (13) mot toppen
Han lever og ånder for fotballen, og målet er krystallklart: Han skal spille i en av de store ligaene i Europa. For en gutt med ambisjoner om noe mer, har programmene til NF Academy vært en helt avgjørende faktor i utviklingen.
Veien fra breddefotballen til hospitering med eliteklubben Strømsgodset har krevd hardt arbeid over tid. Den viktigste motoren i denne utviklingen har vært hverdagen i Frisk Asker, som gjennom sitt etablerte nettverk har åpnet dørene til toppfotballen.
For en ambisiøs unggutt har kombinasjonen av en sterk lokal klubbhverdag og internasjonale impulser vist seg å være en suksessoppskrift.
Det som har vært mest verdifullt for ham, er den ekstra spillerutviklingen ved siden av klubbfotballen, med individuell oppfølging og trening sammen med ambisiøse spillere fra hele Skandinavia.
Han har fått muligheten til å møte andre fotballkulturer og oppleve hvilket nivå som kreves utenfor Norge, som har gitt ham en bedre forståelse av forventningene dersom han ønsker å nå et høyere nivå, sier mor Elizabeth Thompson.
LES OGSÅ: NF Academy 2026 Eventkalender i Norge
Ekstra gir i treningshverdagen
Spillerutvikling er et langsiktig og ressurskrevende arbeid. Hugo kom til Frisk Asker for over ett år siden, og klubben har siden vært fundamentet i 13-åringens treningshverdag.
Gjennom tett oppfølging over tid har klubbens trener- og spillerutviklingsmiljø formet han. Det var også Frisk Asker som la til rette for det neste store steget i karrieren.
NF Academy har fungert som et skreddersydd supplement de siste tre årene.
Dette har ikke bare løftet nivået på banen, men også endret hvordan Hugo prioriterer i hverdagen. Etter oppholdene får spillerne en konkret, individuell rapport. Den gir et tydelig bilde av hva som kreves for å ta de neste stegene.
De er veldig strenge sammenlignet med det han er vant til fra breddefotballen, og det er noe han faktisk digger, sier moren videre om rapporten som forteller om spillerens sterke sider og hva som må jobbes mer med.
Spesielt den portugisiske tilnærmingen til teknisk trening, med høye krav til presisjon og utførelse, har gitt Hugo viktige referanser.
Vi ser også at det han lærer gjennom NF Academy blir tatt med inn i både trening og kamp for klubblaget. Han er mer bevisst på valgene han tar i spillet, og prøver å bruke det han trener på i kampsituasjoner.
For oss er det et godt tegn på at NF Academy har blitt en naturlig del av den totale spillerutviklingen hans, sier Thompson videre.



Internasjonal matching og mental trygghet
I tillegg til det rent sportslige har akademiet gitt Hugo verdifull erfaring i å takle nye utfordringer.
Ved å bli kastet inn i nye lagmiljøer på tvers av landegrenser uten å kjenne noen fra før, har han måttet lære seg å levere under press med en gang.
Dette har gitt ham en mental trygghet, og han har fått oppleve hvor listen ligger internasjonalt når det kommer til tempo, disiplin og spillforståelse.
De internasjonale turneringene har nok vært høydepunktene . Han har selv beskrevet dem som «de beste opplevelsene i livet mitt».
Det sier ganske mye om hva de opplevelsene har betydd for ham, både sportslig og sosialt, sier moren om sønnens dedikasjon til å bli en bedre fotballspiller.
Blikket rettet mot toppen
Nå bærer den harde jobbingen frukter.
I august startet Hugo på NTG-U for å få en skolehverdag tilpasset egne ambisjoner. Samtidig hospiterer han med Strømsgodset for å teste seg på et stabilt toppnivå i Norge.
Drømmen er absolutt å spille toppfotball og kunne leve av det. Gjerne i en av de store ligaene i Europa. På kort sikt er målet å fortsette utviklingen, få trene og spille på et stadig høyere nivå, og ta de neste stegene i spillerutviklingen og jobbe for å etablere seg fast i Strømsgodset.
Han sier selv at det er takket være NF Academy at han får disse mulighetene nå, sier mor Elizabeth Thompson til slutt.
LES OGSÅ: NF Autumn Training i Norge 2026
KOMMENDE NF ARRANGEMENTER
NF LOCAL PROGRAMMER
| Dato | Program | Land | Sted | Aldersgrupper | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pågår til 21 Apr 2027 | NF Individual Training Goalkeeper | Norge | Oslo | 2012-2017 | |||
| Pågår til 21 Apr 2027 | NF individual Training Player | Norge | Vallhall | 2014-2017 | |||
| 19 - 20 sep 2026 | NF Autumn Training | Norge | Bergen | 2012-2017 | |||
| 26 - 27 sep 2026 | NF Autumn Training | Norge | Vestfold | 2012-2017 | |||
| 28 - 29 sep 2026 | NF Autumn Training | Norge | Oslo | 2012-2017 | |||
| Pågår til 24 Apr 2027 | NF Individual Training Player | Norge | Bærum | 2013-2017 | |||
| Pågår til 30 Apr 2027 | NF Individual Training Player | Norge | Bergen | 2014-2017 | |||
| Pågår til 21 Apr 2027 | NF Individual Training Goalkeeper | Norge | Oslo | 2012-2017 | |||
| Pågår til 21 Apr 2027 | NF individual Training Player | Norge | Vallhall | 2014-2017 | |||
| 02 - 03 okt 2026 | NF Autumn Training | Norge | Drammen | 2012-2017 | |||
Sjekk den komplette Eventkalender her.
KONTAKT OSS FOR MER INFORMASJON OM VÅRE TRENINGSPROGRAM
* Disse feltene er obligatoriske.